هبلکس بلالی

مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله

بلوک هبلکس,مقالات

مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله

با توجه به این موضوع که ایران کشوری است که بروی گسل زلزله خیز قاره آسیا قرار دارد مقاوم سازی ساختمان ها دربرابر زلزله امری حیاطی و مهم است . به عنوان مثال زلزله های که در استان خراسان شمالی به وقوع پیوست را میتوان تاحد قابل توجه ای با روش های مدرن و امروزی جلوگیری کرد . یکی از این نوع مصالح بلوک سبک هبلکس میباشد که باتوجه به مزایایی که دارا میباشد تا حد قابل توجه ای از این اتفاق تلخ میتوان جلوگیری کرد .

دراین جا سوال پیش میاید که بلوک هبلکس چطور میتواند از زلزله جلوگیری نماید :

درپاسخ به این سوال اینگونه میتوان مطرح کرد که بلوک هبلکس با توجه به وزن پایین و مقاومت فشاری بالا و بسیاری از ویژگی ها دیگر آن باعث میشود تا دربرابر زلزله و دیگر سوانحه طبیعی و غیر طبیعی عایق شود. اما مصالح سنتی و قدیمی (بلوک لیکا – بلوک سفالی – اجر و دیگر مصالح ) باتوجه به شکل ساختاری انها از این امتیاز ها محروم هستند و یکی از مهمترین دلایل استفاده از بلوک هبلکس ضد زلزله بودن آن است . اما بعد از مسئله زلزله مهمترین عاملی که باید در ساختمان ها رعایت شود مسئله ی کاهش مصرف انرژی های مصرفی (گرمایش و سرمایش ) ساختمان ها میباش که با استفاده از این مصالح سنتی مقدار قابل توجهی هدررفت انرژی وجود دارد. اما با جایگزینی بلوک هبلکس به جای مصالح سنتی و قدیمی مقدار قابل توجهی از مصرف انرژی جلوگیری کرد که این نیز یک مزیت بسیار مهم در بلوک هبلکس به شمار می اید . و بعد از مسئله مقاوم سازی در برابر زلزله و کاهش مصرف انرژی مقاومت در برابر اتش سوزی نیز مسئله مهمی میباشد که بازهم این ویژگی در بلوک سبک هبلکس وجود دارد .

مشکلات هبلکس

اما یکی از بزرگترین مشکل موجود عدم شناخت کافی از بلوک هبلکس درسطح کشور میباشد که اگر تمام مهندسین ساختمان این محصول را بشناسند قطعا از این پس ساختمان های مقاوم در برابر زلزله – اتش و غیره ... را تحویل مردم عزیز کشور خواهند داد و دیگر شاهد این گونه ساختمان های بی کیفیت که با کوچکترین زلزله و یا حریق از هم میپاشد نخواهیم بود

مطالب مرتبط:

برچسب :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

آیا نیاز به کمک دارید؟

کارشناسان من همواره اماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان میباشند